Rodzaje i zastosowanie kitu do okien

Kit to bardzo popularny od wielu lat rodzaj materiału, który jest niezwykle pożyteczny w budownictwie. Ma on formę gęstej, elastycznej masy plastycznej, za pomocą której można wykonać określone czynności związane najczęściej z uszczelnianiem, łączniem czy wypełnianiem przestrzeni. Istnieje wiele różnych typów tego produktu, różniących się składem, konsystencją czy właściwościami. 
Jeśli chodzi o zastosowanie, zdecydowanie najpowszechniejszy jest kit do okien. Tu wyróżnić można dwa najbardziej znane rodzaje tego materiału, czyli kit szklarski i kit miniowy.

Czym charakteryzuje się każdy z nich? 

Pierwszy, czyli kit szklarski, najczęściej używany jest w przypadku okien z drewna – stosuje się go głównie do ich uszczelniania, a także łączenia ze sobą szkła. Składa się on m.in. z kredy i pokostu lnianego, które stanowią jego główne elementy. Tego typu kit do okien wyróżnia się tym, że można go bez problemu wygładzać, a ponadto nie ulega on rozpadom, pęknięciom czy kruszeniu, oczywiście o ile zostanie w prawidłowy sposób wykonany. Świetnie przyczepia się nie tylko do szkła i drewna, ale także elementów metalowych czy betonowych. Dodatkową zaletą jest także jego niska cena. Kit szklarski to korzystne finansowo rozwiązanie – szklenie za jego pomocą całego okna kosztuje z reguły nie więcej niż kilka złotych. Oprócz uszczelniania okien można wykorzystywać go także do montażu szklanych drzwi, szyb czy szklarni. Kit szklarski stosuje się również do sklejania i uszczelniania drewnianych podłóg. 

Inny znany i bardzo przydatny kit do okien to kit miniowy. On również składa się przede wszystkim z kredy i pokostu lnianego, jednak dodatkowym elementem jest także minia ołowiana (domieszka 20%). O ile kit szklarski przydatny był w szkleniu i uszczelnianiu drewnianych okien, to wersja miniowa sprawdza się przede wszystkim przy ramach wykonanych z metalu i żelaza. Ponadto ten popularny materiał budowlany jest przydatny również przy czynnościach dekarskich. Cena kitu miniowego nie jest wygórowana. Kilogram takiego produktu można nabyć już za około 5 złotych. Koszt jest zatem bardzo zbliżony do kwoty, jaką trzeba zapłacić za kit szklarski.

Kiedy kupić kit?

Trzeba jednak pamiętać, że kit do okien nie powinien być kupowany z dużym wyprzedzeniem. Najlepiej zrobić to tuż przed wykonywaniem zaplanowanej pracy. Kit miniowy i kit szklarski wymagają także właściwego sposobu magazynowania. Przechowywanie ich w nieodpowiedni sposób może wpłynąć na zepsucie i skawalenie się. Najlepszym rozwiązaniem są w tym wypadku szczelne pojemniki z blachy, do których nie przedostaje się powietrze. 

Warto także podkreślić, że choć szklarstwo jest najbardziej znaną dziedziną, w której korzysta się z kitu, to jego zastosowań jest znacznie więcej. Materiał ten sprawdza się również w przypadku prac przy rurociągach, piecach i w kamieniarstwie. Można także przy jego pomocy sklejać ze sobą różnorodne elementy, np. drewno i kamień, celuloid i metalem czy tworzywa sztuczne. Do każdej z tych czynności trzeba zastosować inny, odpowiedni typ kitu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.