Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Nawiezienie kruszywa i jego ubicie to już utwardzenie

Budownictwo Data publikacji - 22 lipca, 2019 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
utwardzenie terenu

W celu spełnienia pragnienia zbudowania własnego domu należy zapewnić właściwe podłoże gruntowe o odpowiednim zagęszczeniu i parametrach gruntowych takich jak wilgotność właściwa i gęstość szkieletu gruntowego. Można je uzyskać poprzez odpowiednie zabiegi geotechniczne.

Sposoby na utwardzenie terenu

Istnieje wiele sposobów na zapobieganie osiadania gruntu, ale prawie wszystkie sprowadzają się do zabiegu zagęszczenia gruntu. Może to być realizowane poprzez zastosowanie fizycznych barier, wykorzystania zjawiska tiksotropii lub mechaniczne ubicie gruntu.

Zjawisko tiksotropii polega na wprowadzeniu gruntu w stan płyny wykorzystując wibracje, uformowanie masy gruntowej i zastygnięcie w czasie do 60 minut. Jest to drogi zabieg że względu na użycie specjalistycznych maszyn oraz krótki czas na wykonanie manipulacji, przed powrotem do naturalnego, stałego stanu gruntu. Zjawisko tiksotropii jest wykorzystywane przy naprawie dróg oraz przebudowie kanalizacji w miastach.

Powszechnie stosowanym sposobem na utwardzenie gruntu jest jego mechaniczne zagęszczenie poprzez ubicie kruszywa.

Mechaniczne utwardzenie gruntu

Utwardzenie terenu bez zgłoszenia jest możliwe już przy użyciu kruszywa i odpowiedniej maszyny. Możemy go dokonać na własny użytek, bez znacznej ingerencji w środowisko naturalne i warunki geotechniczne. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie, gdy chcemy posiadać odpowiedni teren na parking dla naszego samochodu przed domem lub potrzebujemy fragmentu stabilnego gruntu.

Utwardzenie jest realizowane poprzez naniesienie warstwy kruszywa na teren oraz równomiernym ubiciu przy pomocy specjalnej maszyny, możliwej do wypożyczenia. Zabieg może zostać wykonany w ciągu kilku godzin. Składa się on tylko z dwóch elementów: pierwszy z nich to nawiezienie kruszywa a drugi to tylko ubicie odpowiednią ubijarką mechaniczną.

Źródła kruszywa

Polska jest krajem bogatym w kopalnie żwiru i piasku, więc kruszywo budowlane o odpowiednim uziarnieniu nie jest trudne do uzyskania. Prawie wszystkie składy budowlane oferują kamienie o właściwych parametrach geotechnicznych. Ceny kruszywa nie są wygórowane z powodu łatwego dostępu do materiału.

Efekty utwardzenia

Zagęszczenie mechaniczne daje stały i stabilny efekt, ale tylko w przypadku prawidłowego wykonania. Jeśli podejdziemy do tematu lekceważąco możliwe jest, że wystąpi zjawisko kurzawki, czyli wypływanie wody na powierzchnię i uzyskania zjawiska ruchomych piasków i efekt utwardzenia terenu szybko stanie się niewidoczny. Dobrze przygotowany teren oraz właściwie przeprowadzony proces z użyciem właściwych materiałów da nam żądany efekt. W kwestiach geotechnicznych pośpiech nie jest wskazany i grunt potrzebuje czasu, więc nie warto się spieszyć, ponieważ możemy osiągnąć inny efekt od zamierzonego.

Utwardzenie gruntu nie jest procesem drogim i czasochłonnym jeśli zostało odpowiednio dobrane, zaplanowane i we właściwy sposób przeprowadzone. Ważny jest też rodzaj użytego kruszywa i jego uziarnienie oraz czas ubijania i jego równomierność na całym obszarze.

Zobacz również:

jak sprawdzić czy budynek jest zabytkiem

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?