W jakich pracach używane są agregaty tynkarskie?

Urządzenia jak agregaty tynkarskie kojarzą się przede wszystkim z tynkowaniem, ale również można zastosować je do prowadzenia innych prac w branży budowlanej i wykończeniowej.

Jak działa agregat tynkarski?

Agregaty tynkarskie to urządzenia, których głównym celem jest przygotowywanie zapraw i podawanie ich za pomocą specjalnego węża na podłoża poziome i pionowe.

Budowa agregatu obejmuje przede wszystkim zbiornik, w którym umieszcza się mieszankę do przygotowania zaprawy, a także silnik, pompy oraz wąż z pistoletem natryskowym.

Agregat umożliwia zatem łatwiejsze prowadzenie prac, ponieważ wyręcza użytkownika w przygotowaniu mieszanki, a także natychmiast ją podaje, dlatego nie ma potrzeby jej ręcznego transportowania.

Po nałożeniu zaprawy na podłoże z wykorzystaniem pistoletu natryskowego konieczne jest jedynie odpowiednie jej wygładzenie.

Agregaty tynkarskie – zastosowanie

Urządzenia jak agregaty tynkarskie mają rozległe zastosowanie. Przede wszystkim pozwalają one na tynkowanie, ale również mogą być używane do innych rodzajów mieszanek stosowanych w pracach budowlanych i wykończeniowych.

Za pomocą agregatów tynkarskich można nakładać różne typy tynków, w tym tynki wapienne, gipsowe, cementowe oraz ich mieszanki, które stosowane są powszechnie do tynkowania ścian.

Również agregaty tynkarskie wykorzystuje się do podawania tynków elewacyjnych, na przykład jak tynki akrylowe, silikonowe czy silikatowe.

Na uwagę zasługuje również możliwość współpracy z innymi typami tynków, na przykład z popularnymi obecnie tynkami dekoracyjnymi, które często używane są na elewacjach budynków oraz w ich wnętrzach.

Można również zastosować agregaty podczas innych prac, na przykład do wykonania wylewek podłogowych samopoziomujących, do nakładania hydroizolacji masą poliuretanową, do mas bitumicznych czy też do klejów.

Wobec tego nowoczesne agregaty tynkarskie mogą być używane z różnymi typami materiałów, które stosowane są podczas prac budowlanych i wykończeniowych, by ułatwić ich nakładanie.

Agregaty tynkarskie – materiały sypkie i gotowe

Agregat może posłużyć do nakładania zapraw przygotowywanych nie tylko z materiałów sypkich, lecz również tych gotowych.

W przypadku materiałów sypkich wystarczy umieścić mieszankę w zbiorniku urządzenia. Następnie jest ona mieszana z wodą doprowadzoną do agregatu z wykorzystaniem pompy. Gotowa zaprawa jest wtedy idealnie wymieszana, co przekłada się również na jej wysoką jakość.

Druga opcja, która dostępna jest w przypadku wybranych typów agregatów tynkarskich, to zastosowanie materiałów gotowych, które nie wymagają mieszania ich z wodą. Dotyczy to między innymi wybranych tynków, klejów, mas. Wtedy materiał od razu umieszczany jest w agregacie.

Można zrobić to również z wykorzystaniem silomatów, które pozwalają na przekazywanie materiałów bezpośrednio z silosów do agregatów tynkarskich. 

Kiedy warto zastosować agregat tynkarski?

Sprzęty jak agregaty tynkarskie mają rozległe zastosowanie w branżach budowlanej i wykończeniowej i mogą być one używane do wielu różnych prac.

Agregaty najczęściej wykorzystywane są wtedy, gdy konieczne jest przygotowanie większej ilości materiałów i nałożenie ich na podłożę. Wtedy są one najbardziej opłacalne w użyciu, ponieważ w przypadku mniejszych powierzchni często lepiej zastosować technikę tynkowania ręcznego.

Usługi urządzeniami jak agregaty tynkarskie prowadzone są obecnie przez wiele firm, które zapewniają swoim klientom dostęp do kompleksowej obsługi związanej z wykonaniem robót. Ich oferty można sprawdzić bliżej w internecie.