Tworzenie mebli ogrodowych z palet

Meble ogrodowe dodają komfortu i wygody wypoczynku, jak również stwarzają niezwykłą strefę relaksu i odprężenia. Odpowiednio dobrane meble wyrażają charakter użytkownika, jak również jego zainteresowania oraz osobowość. W jaki sposób dobrać meble ogrodowe? Jak stworzyć meble do ogrodu z palet? Z jakich elementów powinny składać się nowoczesne meble tarasowe?

Meble ogrodowe – jak dobrać elementy?

Meble ogrodowe przede wszystkim powinny posiadać funkcje relaksacyjne. Wygodne kanapy, odpowiedniej wielkości stół czy miejsce na hamak to podstawowe elementy wyposażenia ogrodu. Aby w odpowiedni sposób dopasować umeblowanie należy uwzględnić kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest upodobanie i potrzeby użytkownika. Kolejnym warunkiem doboru sprzętów jest wielkość działki oraz jej ułożenie. Pomocnym przy wyborze i tworzeniu mebli jest również określenie charakteru i przewidzianego stylu wyposażenia. 
Osoby preferujące stary wiejski styl, powinny dobrać meble o starodawnym wyglądzie i charakterze retro. Użytkownicy podążający za modą i technologią wybiorą meble nowoczesne, designerskie, proste i minimalistyczne. 
Z jakich elementów powinien składać się zestaw mebli ogrodowych?
Wyposażenie i zaaranżowanie ogródka zależne jest od potrzeb i oczekiwań osób korzystających z jego dobrodziejstw.

Głównymi elementami wyposażenia ogrodu są:
– kanapa,
– krzesła, fotele,
– stolik,
– lampa,
– hamaka bujana ławka,
– altana,
– ozdobne donice i skrzynki.

Jak zrobić meble na ogródek z palet?

Stworzenie własnych mebli ogródkowych to działanie dla osób kreatywnych i pomysłowych. Wykonanie tego rodzaju umeblowania nie wymaga wielu umiejętności, a do stworzenia przyjemnego wypoczynku wystarcza palety, młotek, gwoździe i dobre chęci. 
Palety posiadają ogromny potencjał, a pomysłowe ich wykorzystanie pozwoli w sposób niezwykły zaaranżować powierzchnię. Metoda ta jest niedroga, jak również pozwala stworzyć meble dostosowane do oczekiwań użytkownika. 
Tworzenie mebli z palet należy zacząć od stworzenia projektu, obejmującego wygląd gotowego rękodzieła oraz dokładne jego wymiary. Należy określić ilość wykorzystanych palet oraz materiałów dodatkowych. Klasyczny stolik składa się z dwóch do trzech palet, a do wyprodukowania sofy należy przygotować od około 8 – 16 sztuk drewnianych elementów. 

Kolejnym krokiem jest obróbka palet. Surowe palety trzeba wyczyścić, a także usunąć z nich widoczne skazy. Aby deski były odpowiednio przygotowane należy również usunąć z nich wystające drzazgi i inne odłamki. Tak przygotowany materiał należy pomalować wybranym przez użytkownika kolorem. Malowanie charakteryzuje się trzema podstawowymi etapami, którymi są:
– impregnowanie,
– gruntowanie,
– nakładanie farby.

Po nałożeniu odpowiednich substancji oraz ich wyschnięciu, należy odpowiednio połączyć ze sobą przygotowane elementy. Do mocowania palet przydatne będą dodatkowe narzędzia m.in. młotek, gwoździe, płaskowniki, poziomica, kątowniki czy śruby. 
Po złożeniu wszystkich przygotowanych elementów należy zadbać o wykończenie mebli, przykręcając do nich kółka lub układając dopasowane miękkie siedziska.