Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak zagospodarować działkę?

Ogród Data publikacji - 25 czerwca, 2023 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
Azyl w środku miasta

Mieszkając na blokach marzymy o tym, by uciec co jakiś czas z ciasnego blokowiska gdzieś, gdzie będziemy mieli kontakt z przyrodą. Z reguły sporo mieszkańców miasta decyduje się na kupno działki rekreacyjnej gdzieś w mieście. Dzięki temu można zorganizować sobie prawdziwy azyl w środku miasta, gdzie będziemy mogli wyrwać się trochę do przyrody i zieleni. Będąc posiadaczem działki warto urządzić ją tak, by była praktyczna, estetyczna, spełniała nasze oczekiwania i była faktycznie ucieczką od codzienności.

O naszej działce

Warto najpierw zastanowić się, jaki charakter ma mieć nasza działka i ile czasu będziemy tam spędzać, a także kto będzie z niej korzystał. Lubimy hodować warzywa? Jeżeli nasze miasto nie jest zbyt zanieczyszczone, możemy wygospodarować poletko na proste w uprawie warzywa, a także możemy posadzić drzewka owocowe. Na naszej działce będą bawiły się dzieci? Może warto przemyśleć miejsce rekreacyjne z atrakcjami, gdzie dzieciaki będą mogły się wyszaleć. Chcemy spędzać na naszej działce dużo czasu i lubimy grzebać w ziemi? Wtedy można pomyśleć o dużej ilości różnych roślin, będziemy mogli też pozwolić sobie na rośliny bardziej wymagające pielęgnacji. W efekcie otrzymamy piękny ogród, który co prawda będzie wymagał wiele wysiłku z naszej strony, ale również będzie dla nas ogromnym wręcz źródłem satysfakcji. A może zależy nam tylko na weekendowych wypadach na grilla i czasie spędzonym z rodziną? Wtedy raczej nie inwestujmy w wymagające rośliny. Możemy utrzymać wtedy nasz ogród w klimacie łąki, obsiewając rabatki niewymagającymi kwiatami a trawnik utrzymując w dobrym stanie regularnie go kosząc. W efekcie otrzymamy miejsce, gdzie będziemy mogli po prostu leniuchować i spędzać czas wraz z rodziną na wspólnym odpoczynku i grillowaniu.

Budowa domku

Przyda się również domek. Zależnie od tego, jakie ma być właściwie jego przeznaczenie, możemy zdecydować się na budowę domu letniskowego którego przeznaczeniem będzie faktyczny pobyt latem. Takie domki nie wymagają wiele formalności, nie są też szczególnie drogie. Zależnie od wielkości działki, musisz dostosować jego gabaryty. Działki w środku miasta zazwyczaj nie są duże, więc być może nie będziesz mógł postawić dużego domku, ale nawet mały spełni swoje zadanie i stworzy nam azyl w środku miasta. Niektórzy niekoniecznie chcą domku gdzie można spać – wystarczy im mały domek po to, by przechowywać tam narzędzia, meble ogrodowe i inne przedmioty. Jeżeli nie planujesz nocować na swojej działce, możesz również pomyśleć o tym, by postawić tam tylko altanę – to wspaniały pomysł, szczególnie jeśli zależy ci na posiadaniu przestrzeni, gdzie będziesz mógł postawić meble ogrodowe, usiąść z całą rodziną, zrobić grilla, a miejsce to będzie osłonięte od wiatru i nadmiernego słońca. 
Sposobów na zagospodarowanie działki jest bardzo dużo – wystarczy przemyśleć jakie ma być jej przeznaczenie, oraz na co możesz sobie pozwolić biorąc pod uwagę jej lokalizację i wielkość. Dobrze przemyślana i zagospodarowana działka będzie dla ciebie jak prawdziwy azyl w środku miasta.

jak sprawdzić czy budynek jest zabytkiem

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?