Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Lampy ogrodowe – sprawdź, dlaczego warto na nie postawić

Ogród Data publikacji - 1 grudnia, 2022 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
Lampy ogrodowe

Lampy ogrodowe to elementy oświetlenia używanego w ogrodzie lub na innym obszarze zewnętrznym. Nie tylko świetnie wyglądają, lecz także poprawiają widoczność po zachodzie słońca. Dzięki temu są one zarówno praktyczne, jak i estetyczne.

Lampy ogrodowe stojące

Lampy ogrodowe stojące nie tylko oświetlają podwórko – zapobiegają też wypadkom, o które nietrudno w ciemności. Niektóre urządzenia ogrodowe mają nawet czujniki i programy, które ostrzegają o obecności intruza na twojej posesji. Istnieją różne rodzaje oświetlenia ogrodowego, ale każde z nich ma jeden cel: uwydatnianie piękna ogrodu po zachodzie słońca. 

Nowoczesne lampy mają też wiele opcji personalizacji. Dzięki nim możesz, na przykład, ustawić wybrany kolor światła. Choć to piękne i wydajne urządzenia, ważne jest, by mieć odpowiednią wiedzę na ich temat.

Zasilanie lamp ogrodowych

Źródło zasilania lampy ogrodowej może wpłynąć na decyzję o jej zakupie. Konstruując te urządzenia, producenci najczęściej wprowadzają trzy rodzaje zasilania: niskonapięciowe, wysokonapięciowe oraz energię słoneczną.

Systemy oświetleniowe o niskim napięciu wymagają do prawidłowego zasilania od 10 do 14 V. Układy niskiego napięcia są energooszczędne, bezpieczne i nie wymagają dużo czasu na instalację. Poza tym możesz w nich zastosować żarówki LED lub halogenowe z zasilaczem niskonapięciowym. 

Systemy wysokiego napięcia potrzebują już zasilania o napięciu 120 V. Do zainstalowania takiego oświetlenia potrzebne jest zdecydowanie więcej przewodów i połączeń, a sam proces bywa bardzo czasochłonny. Możesz spodziewać się też wysokich rachunków za media. System ten doskonale sprawdza się w hotelach i kurortach, ale raczej nie sprawdza się w prywatnych domach.

Dziś najpopularniejsze są lampy ogrodowe zasilane energią słoneczną. Dlaczego? Są energooszczędne, niedrogie i przyjazne dla środowiska. Takie systemy oświetleniowe wymagają jedynie paneli słonecznych, które pochłoną promienie słoneczne i naładują cały obwód. Dzięki temu żarówki będą oświetlać twój ogród przez całą noc.

Estetyczne oświetlenie doda twojemu ogrodowi uroku podczas przyjęć urodzinowych i innych okazji. Nie tylko poprawia ono atmosferę – pozwala też obserwować, co dzieje się na twoim terenie o każdej porze dnia. Dzięki temu szybko wypatrzysz potencjalnych intruzów, którzy z jakiegoś powodu chcieliby znaleźć się w twoim ogrodzie.

Jeśli zależy ci na stylu i bezpieczeństwie, zaplanuj lampy ogrodowe stojące w swoim domowym budżecie!

jak sprawdzić czy budynek jest zabytkiem

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?