O czym warto pamiętać przy montażu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?

Montaż instalacji elektrycznej jest niezwykle istotnym etapem każdej budowy. Ważne, by odpowiednio się do niego przygotować i przemyśleć rozmieszczenie gniazdek i włączników. Przeróbki oczywiście zawsze są możliwe do wykonania, ale będą wiązać się z ingerencją w ściany, sufity i posadzki. Na co zwracać uwagę montując instalację w domu jednorodzinnym? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Instalację elektryczną warto montować bazując na markowych podzespołach

Instalacja elektryczna, choć mało widoczna pełni niezwykle ważną funkcję w każdym domu. To właśnie dzięki niej możemy korzystać z prądu w każdym pomieszczeniu. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana powinna służyć bezawaryjnie przez wiele lat, ale podstawą jest fachowy montaż i użycie odpowiedniej jakości materiałów. W marketach budowlanych znaleźć można sporą ilość tanich podzespołów, które znane są ze swojej awaryjności, nie warto więc się na nie decydować.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie hurtowni elektrycznej takiej jak Skonieczni24 i wybór najlepszej jakości podzespołów, które w takich sklepach znaleźć można w naprawdę atrakcyjnej cenie. Wybierając markowe części, można liczyć, że cała instalacja będzie służyć bezawaryjnie przez kolejne dziesięciolecia. Musimy pamiętać, że kable ukryte w ścianach, podłogach i sufitach są niemal niemożliwe do wymiany, dlatego należy zrobić wszystko, by nie było takiej konieczności.

Najważniejszy jest odpowiedni projekt

Nie da się wykonać wydajnej i bezpiecznej instalacji elektrycznej bez odpowiedniego projektu. Niestety wielu elektryków podchodzi do sprawy w sposób bardzo lekceważący przepisy, a skutki takiego zachowania mogą być bardzo przykre dla inwestora. Warto więc zadbać, by posiadany projekt został zrealizowany na inwestycji zgodnie z założeniami. To właśnie odpowiedni plan i właściwie przeprowadzone obliczenia pozwalają cieszyć się pełną wydajnością i nie doprowadzać do przeciążenia niektórych sekcji, co może skutkować np. wybijaniem bezpieczników.

Warto pamiętać też o przeprowadzeniu pomiarów elektrycznych po wykonanych pracach, bo to właśnie one pokażą nam dokładnie, czy wszystko działa zgodnie z założeniami i czy nasza instalacja elektryczna jest w pełni bezpieczna. Dopiero na samym końcu będziemy mogli cieszyć się dostępem do energii elektrycznej w całym domu. Jeśli zadbamy o staranną realizację projektu, będziemy mogli liczyć na pełną bezawaryjność nawet przez kilkadziesiąt lat. To bardzo ważne, bo naprawa wadliwie działającej instalacji nie jest niczym przyjemnym, a koszt takich prac bywa naprawdę spory.