Komfortowy i piękny taras

Kiedy przychodzimy z pracy, a następnie odpoczywamy, parę godzin później, przed położeniem się spać, kładziemy się na naszym „legowisku” w pozycji „na plecach”, podkładamy sobie poduszkę pod głowę i zaczynamy marzyć. O pięknym, bezpiecznym domu, o specjalnym pokoju, który pomieściłby wszystkie rzeczy związane z naszymi zainteresowaniami (niezależnie czy to jest literatura powszechna XX i XXI w., czy bieganie – od tego zresztą jest rowerek stacjonarny) oraz o eleganckim podwórzu, gdzie wśród najrozmaitszych barwnych kwiatów znajdowałby się komfortowy i piękny taras.

Taras zakryty parasolem

Na taras można iść w każdą pogodę, ponieważ z reguły jest on zakryty parasolami. Ani deszcz, ani piekące słońce nie są w stanie zmienić naszych planów odnośnie ranka czy wieczoru na tarasie. Rano z kawą, aby porozmawiać z najbliższymi i przygotować się do obowiązków dnia powszedniego, a wieczorem z nieco mocniejszymi trunkami, by uczcić fakt, że udało nam się sukcesywnie przebrnąć poprzez te wszystkie zadania. Taras jest naprawdę świetnym miejscem do odpoczynku, ustępuje jedynie jacuzzi. Wiosną i latem taras to prawdziwa oaza po śnie zimowym, który, mówiąc przenośnie, dotyczy też człowieka. 

To, co w następnej kolejności dobre, to że taras jest miejscem integracji wielopokoleniowej. Można w nim spędzić południe („All in the golden afternoon, full leisurely we glide…” – Lewis Carroll), dzieląc się z rodziną wrażeniami z ostatnich dni, tygodni czy nawet miesięcy. Rodziną, to znaczy dziadkami, wujostwem, ludźmi w kwiecie życie, młodziakami czy nawet kilkulatkami. W ten sposób tworzy się silne więzi rodzinne, a jak wiadomo rodzina jest najważniejsza w życiu, fundamentalna.

Jak uatrakcyjnić taras?

Na pewno kupić meble ładne i funkcjonalne, które nie zepsują się po miesiącu użytkowania. To samo z nakryciem; można zadbać, by było atrakcyjne wizualnie, nawet gdyby miało mieć wszystkie na parasolu kolory tęczy i jednorożca (tutaj dzieci byłyby w siódmym niebie). Taras łączy dom z podwórzem, ważne jest więc to, żeby plac był nienagannie zadbany. Nie tylko dzięki użyciu kosiarki, ale też jeżeli chodzi o drzewa, krzewy i kwiaty. Warto zainteresować się książkami lub stronami internetowymi na temat ogrodnictwa. Po prostu kiedy wszystko jest zadbane, to o wiele milej spędza się czas na podwórzu, z rodziną. Mówi się, że to jak dbamy o nasz zewnętrzny świat, pokazuje, jaka harmonia panuje w duszy człowieka. Coś w tym jest. A podwórze jest najbardziej „na zewnątrz” naszego pola działania, można by nawet powiedzieć, że funkcjonuje jako wizytówka, dlatego warto, by mieć go zadbanego.

Podsumowując to wszystko, co już zostało powiedziane, taras nie ima się złej czy zbyt gorącej pogody. Ponadto jest miejscem nie tylko wymiany informacji przez ścisły krąg rodzinny, ale też, z drugiej strony, pełni on funkcję integracyjną wobec związanych ze sobą więziami krwią pokoleń. Do tego wszystkiego jeszcze pojawia się fakt, że taras będzie tym bardziej atrakcyjny, im bardziej atrakcyjny będzie plac; że jest w pewnym sensie wizytówką całego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *