Automatyka budynkowa – odkryj technologię inteligentnych budynków przyszłości!

Rosnąca popularność technologii inteligentnych budynków sprawia, że z możliwości systemu BMS korzysta coraz więcej użytkowników domowych i firm. W artykule pokażemy, co możesz zyskać dzięki automatyce budynkowej oraz wdrożeniu systemu zarządzania budynkami BMS.

Zastosowanie systemu zarządzania budynkami oraz instalacji automatyki budynkowej przyczynia się do poprawy komfort użytkowania budynku, a jednocześnie zmniejszenia zużycia energii. Inteligentny system regulacji steruje pracą urządzeń grzewczych, zapewniając optymalną temperaturę i zużycie energii. Automatyka budynku zapewnia też inteligentny nadzór nad instalacjami technicznymi i elektrycznymi oraz możliwość integracji z systemami klasy SCADA.

Czym są systemy automatyki budynkowej? Jakie są funkcje systemu zarządzania budynkami?

Instalacje zarządzania budynkami nowej generacji (systemy BMS) oraz systemy automatyki pozwalają na automatyczne sterowanie szeregiem podsystemów budynkowych. Część z nich wymieniamy poniżej.

  • Instalacje oświetleniowe, grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne.
  • Sterowanie roletami oraz żaluzjami okiennymi.
  • Centrale sterujące bramami wjazdowymi oraz furtkami.
  • Systemy PPOŻ., instalacje alarmowe i CCTV, czujniki zalania czy czujki czadu.
  • Rozdzielnice elektryczne w budynkach komercyjnych i przemysłowych.

Dodajmy, że z rozwiązań automatyki budynkowej korzystają także obiekty, w których wymagany jest bieżący monitoring wszystkich instalacji. Automatyka budynkowa umożliwia też łatwe rozliczanie najemców oraz wspomaga wizualizację procesów technologicznych w przemyśle.

Z jakich elementów składają się systemy automatyki budynkowej?

Rynek automatyki przemysłowej stale się rozwija. Nowoczesny system BMS może integrować ze sobą różne elementy, zapewniając użytkownikom możliwość zarządzania pracą urządzeń, które same nie posiadają funkcji inteligentnych. Jakie elementy automatyki budynkowej wyróżniamy?

W zależności od zastosowania automatyki budynkowej i rozwiązań oferowanych przez poszczególnych producentów systemów BMS mamy do czynienia z rozmaitymi komponentami. Automatyka domowa często jest oparta o centralę, która integruje wszystkie elementy instalacji, tj. sterowniki, czujniki czy inteligentne gniazdka.

Systemy budynkowe mogą być sterowane z poziomu aplikacji lub paneli HMI. Profesjonalne elementy systemu zarządzania budynkami można znaleźć m.in. na stronie internetowej sabur.com.pl.

Zastosowanie technologii inteligentnych budynków w praktyce

Omówiliśmy istotę działania instalacji automatyki budynkowej. Przejdziemy teraz do zastosowania systemu sterowania budynkiem w domach jednorodzinnych oraz budynkach komercyjnych.

Domowa automatyka budynkowa – systemy Smart Home

Zastosowanie inteligentnych systemów grzewczych czy automatyczne sterowanie oświetleniem to jedne z wielu zadań realizowanych przez automatykę domową. Systemy Smart Home przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii i kosztów utrzymania budynku. Systemy sterowania pomieszczeniami są też często integrowane z instalacjami alarmowymi oraz dostępowymi.

Automatyka budynkowa w biurach i obiektach przemysłowych

Wykorzystanie technologii inteligentnych budynków w obiektach biurowych i przemysłowych przyczynia się do redukcji kosztów ich utrzymania, a jednocześnie poprawy wygody codziennego użytkowania budynku.

W przypadku zakładów przemysłowych zastosowany w obiekcie system automatyki pomaga również w wizualizacji procesów technologicznych. Do funkcji, jakie oferuje automatyka budynkowa dla przemysłu, należy też zdalne sterowanie systemem przez internet.

Zyskaj komfort i bezpieczeństwo, dzięki automatyce budynkowej!

Innowacyjne instalacje automatyki budynku i systemy BMS poprawiają komfort, funkcjonalność i bezpieczeństwo w obiektach mieszkalnych i komercyjnych. Jeżeli szukasz profesjonalnego wsparcia w doborze inteligentnych rozwiązań automatyki albo planujesz modernizację systemu BMS, to skorzystaj ze wsparcia ekspertów firmy SABUR. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci w wyborze nowoczesnego systemu zarządzania obiektem.

Materiał zewnętrzny