Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Zastosowanie badań ultradźwiękowych

Budownictwo Data publikacji - 2 czerwca, 2022 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
Zastosowanie badań ultradźwiękowych

Badania UT dają niezwykle szerokie spektrum zastosowań. Sprawdzą się nie tylko w przemyśle metalurgicznym, ale i kolejowym, lotniczym, energetycznym czy w branżach pokrewnych, które oparte są na spawalnictwie. Ten rodzaj badań wykorzystywany jest do badań prowadzonych w trakcie produkcji, odbioru, kontroli końcowej czy okresowej – podczas eksploatacji. Zastosowanie badań ultradźwiękowych, w porównaniu do innych metod badań nieniszczących, daje wiele możliwości kompleksowego przeprowadzenia badań elementów, przy jednoczesnych stosunkowo niskich kosztach ich prowadzenia.

Badania ultradźwiękowe są najczęściej prowadzone na zmianę z badaniami RT. Współczesne badania UT dają możliwość pełnej rejestracji wyników badań w postawi różnorodnych zobrazowań, m.in. A, C oraz C-SCAN. Co więcej, umożliwiają one także zastosowanie metody opierającej się na zjawisku dyfrakcji fali czy nowoczesnych technik ultradźwiękowych.

Badania ultradźwiękowe stosuje się przy badaniu obiektów, które są wykonane ze stali austenitycznych czy ferrytycznych, magnezu, miedzi oraz jej stopów, aluminium, ołowiu, niklu czy materiałów kompozytowych – blach, odlewów, prętów. Przede wszystkim stosuje się je jednak przy badaniu spoin.

Zalety badań UT

Największą zaletą badań ultradźwiękowych jest niewątpliwie fakt, iż pozwalają one na nieniszczące badanie materiałów i obiektów. To jednak nie wszystko. Badania ultradźwiękowe umożliwiają nam także kompleksowe poznanie wewnętrznej struktury elementów przy jednoczesnym zastosowaniu niskich kosztów, o czym już zostało wspomniane wyżej. Jest to również niezwykle szybkie oraz dające jednoznaczne, bezpośrednie wyniki badanie. Dzięki temu metoda da precyzyjnie wykrywa nie tylko wady zewnętrzne obiektów, ale i wewnętrzne. To jednak nie wszystko. Do zalet zaliczamy również fakt, iż poprzez stosowanie ultradźwięków, możemy określić nie tylko wielkość niewidocznych gołym okiem niedoskonałości materiału, ale i ustalić ich dokładne położenie. Możliwe jest zbadanie każdej grubości materiału, bez żadnego wpływu na szybkość wykonania badania. Ponadto, badanie jest bezpieczne, bowiem w jego trakcie nie jest emitowane żadne szkodliwe promieniowanie.

Co z wadami?

Badania ultradźwiękowe cieszą cię coraz większą popularnością. Wszystko ze względu na ograniczoną ilość wad zastosowania tej metody. W porównaniu do ilości zalet, można powiedzieć, że praktycznie nie występują. Jedyną wadą zastosowania tej metody działań jest trudność zbadania obiektów, które mają chropowatą powierzchnię, bardzo małych i cienkich, a także o niejednorodnych i nieregularnych kolorach.

jak sprawdzić czy budynek jest zabytkiem

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?