Zalety mebli na nóżkach – zobacz, dlaczego warto je mieć!

Meble mogą być wyposażone w nóżki zarówno fabrycznie, jak i można zamontować je samodzielnie. Dlaczego warto wybierać meble z nóżkami?

Aktualnie coraz więcej mebli wyposażonych jest w praktyczne nóżki meblowe. To duży trend, który na pewno pozostanie we wnętrzach na dłużej. Jednak nawet wtedy, gdy w domu ma się meble bez nóżek, bardzo często można je w nich zamontować. Sprawdź, jakie są najważniejsze zalety mebli z nóżkami i jak dobrać je do swoich mebli!

Meble na nóżkach – dlaczego warto je kupić?

Nóżki w meblach mają wiele zalet, dlatego też dzisiaj są one wybierane nie tylko z powodów estetycznych, ale również praktycznych.

Przede wszystkim nóżki meblowe pozwalają na nadanie meblom bardzo efektownego wyglądu. Sprawiają, że wygląd on lekko oraz nowocześnie, chociaż stosowane są one również w meblach tradycyjnych. Dzięki temu można nadać wnętrzu estetyczny wymiar i również łatwo go odświeżyć, gdy planuje się montaż nowych nóżek.

Projektanci bardzo lubią nóżki meblowe również z powodu ich optycznego powiększania wnętrza. Gdy mebel będzie wyposażony w nóżki, wtedy widać pod nim podłogę, co pozwala na uzyskanie efektu optycznie większej przestrzeni. To duży atut szczególnie w małych pokojach, gdzie łatwo o efekt ciężkości przy wykorzystaniu zwykłych mebli bez nóżek.

Pod kątem praktycznym nóżki meblowe ułatwiają również sprzątanie. Dzięki nim można bardzo łatwo dosięgnąć pod mebel za pomocą odkurzacza, miotły, mopa albo ściereczki, by pozbierać wszystkie zabrudzenia. To również bardzo duży atut dla alergików.

Jak wybrać odpowiednie nóżki meblowe?

Gdy planuje się zamontować nóżki meblowe w istniejącym już meblu, w takim przypadku trzeba będzie poświęcić chwilę na dobranie właściwego modelu. Na co zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Wysokość nóżek meblowych

Nóżki są dostępne w wielu wariantach wysokości, dlatego też można dobrać je specjalnie pod tym kątem do własnych potrzeb, estetyki mebla. 

Wysokie nóżki pozwolą przykładowo na łatwiejsze przechowywanie pod nim przedmiotów w pojemnikach. Warto jednak pamiętać, że do wysokich i ciężkich mebli nie zaleca się również wysokich nóżek meblowych, ponieważ mogą one wpłynąć na jego stabilność.

Materiał do produkcji nóżek meblowych

Do wykonania akcesoriów jak nóżki meblowe wykorzystuje się różne typy materiałów, na przykład są to drewno, metal, tworzywa sztuczne. 

Rodzaj materiału wpływa przede wszystkim na to, jak meble się prezentują, ale również na trwałość nóżek. Za najbardziej wytrzymałe uważane są nóżki metalowe oraz wykonane z litego drewna.

Szerokość nóżek do mebli

Ważnym parametrem jest też szerokość, jaką mają nóżki meblowe, ponieważ będzie ona wpływała na to, jak przenoszą one ciężar na podłożę. 

Zaleca się stosowanie nóżek szerszych, ponieważ mogą one lepiej ustabilizować meble, a także nie będą niszczyły tak bardzo podłogi jak nóżki cienkie.

Regulacja nóżek

Wybrane warianty nóżek meblowych umożliwiają również przeprowadzenie ich regulacji. Wtedy nóżki meblowe można lekko przekręcić, by podwyższyć lub obniżyć wysokość, a tym samym dopasować je do mebla i podłoża.