Odzież robocza a ochronna – co kupić dla pracowników?

Przedsiębiorca jest zobligowany przepisami BHP do tego, by zapewnić pracownikom odpowiednią odzież do pracy. Kiedy jest to konieczne? Jaka odzież jest wtedy wymagana? Zobacz najważniejsze informacje dotyczące wyboru odpowiednich ubrań dla pracowników!

Kiedy pracodawca musi zapewnić odzież dla pracowników?

Pracownicy mogą pracować we własnych ubraniach, jednak wtedy, gdy na stanowisku pracy pojawiają się określone zagrożenia, wtedy zadaniem pracodawcy jest zapewnienie im właściwej odzieży.

Firma musi między innymi zapewnić pracownikom odzież wtedy, gdy w trakcie pracy pojawiają się czynniki niebezpieczne albo szkodliwe dla zdrowia, a także wtedy, gdy pojawia się ryzyko zniszczenia albo zabrudzenia odzieży prywatnej pracowników.

Wobec tego wtedy, gdy spełniony będzie jeden z powyższych warunków, przedsiębiorca musi zakupić dla pracowników odzież, w której będą oni wykonywać swoją pracę.

Warto też wskazać, że bardzo często przedsiębiorcy kupują ubrania dla pracowników nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne. Ujednolicony wygląd odzieży pozwala na uzyskanie profesjonalnego wizerunku firmy i pomaga w zwiększeniu jej rozpoznawalności wśród klientów i kontrahentów.

Jaką odzież dla pracowników wybrać?

Kategoria odzieży pracowniczej jest bardzo szeroka. Najczęściej wyróżnia się w jej ramach dwa główne rodzaje ubrań, a mianowicie są to:

  • ubrania robocze
  • ubrania ochronne

Ubraniami roboczymi nazywa się te, których zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie pracownika przed zabrudzeniami oraz zniszczeniem jego własnej odzieży. Może ona również zmniejszać ryzyko mniejszych urazów, przykładowo otarć, a także pomagać w pracy, na przykład dzięki kieszeniom pomagającym w przechowywaniu podręcznych narzędzi.

Natomiast ubrania ochronne to ubrania zapewniające ochronę przed działaniem szkodliwych i niebezpiecznych czynników oraz przed urazami. To powoduje, że odzież ochronna zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa dla pracowników. Producent odzieży ochronnej powinien przestrzegać również odpowiednich norm związanych ze swoimi wyrobami, aby mogły one zapewniać optymalne bezpieczeństwo dla użytkowników.

Kategoria odzieży ochronnej jest znacznie szersza, ponieważ zaliczają się do niej również ubrania o określonych właściwościach, na przykład:

  • mrozoodporne
  • antyelektrostatyczne
  • olejoodporne
  • żaroodporne
  • nieprzemakalne

Warto pamiętać o tym, że wybór odpowiedniej odzieży dla pracowników powinien być podyktowany konkretnymi warunkami i zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy, dlatego duże znaczenie ma wtedy przeprowadzenie dokładnej analizy stanowiska pod kątem BHP.

Gdzie kupić ubrania robocze i ochronne dla pracowników?

Obecnie ubrania tego typu są dostępne w wielu sklepach, między innymi można zakupić je w sklepach BHP oraz w sklepach producentów odzieży pracowniczej.

Sprzedażą odzieży zajmują się również producent odzieży ochronnej mark-helper.com, który prowadzi również usługę jej personalizacji. Umieszczone na ubraniach nadruki logo pomogą w promocji firmy i wyróżnią ją na tle konkurencyjnych przedsiębiorstw.