Odzież ochronna czy robocza – co kupić pracownikom?

Pracodawca jest zobowiązany do tego, by zapewnić swoim pracownikom odpowiednią odzież. Kiedy wybrać tę ochronną, a kiedy roboczą?

Odzież robocza – kiedy jest używana?

Termin odzieży roboczej powiązany jest z różnego rodzaju ubraniami używanymi podczas pracy przez pracowników lub też w celu domowego majsterkowania.

Taka odzież jest głównie używana w celu zapewnienia ochrony dla odzieży spodniej, a także w celu podstawowej ochrony przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, na przykład przed chłodem albo przed mniejszymi urazami, otarciami.

W tej kategorii znajdują się między innymi ubrania poniższych typów:

  • koszulki T-shirt
  • koszulki polo
  • koszule, na przykład eleganckie koszule bawełniane lub flanelowe
  • bluzy polarowe i bawełniane
  • kurtki przejściowe i zimowe
  • spodnie do pasa i spodnie ogrodniczki
  • czapeczki z daszkiem

Pracodawca jest zobligowany, aby przekazać odzież roboczą swoim pracownikom wtedy, gdy ich własne ubrania mogą zniszczyć się albo zabrudzić w trakcie pracy. Dotyczy to zatem wielu sytuacji, przykładowo pracy przy linii produkcyjnej, w warsztacie samochodowym, podczas transportu.

Warto też wskazać, że wielu pracodawców decyduje się na kupno dla pracowników odzieży roboczej nawet wtedy, gdy nie mają oni takiego obowiązku. Wtedy odzież ta może służyć do stworzenia stroju roboczego identycznego dla wszystkich pracowników, co wpływa na pozytywny odbiór firmy, powoduje, że jest ona uznawana za bardziej profesjonalną i godną zaufania. Takie ubrania pozwalają również na łatwą identyfikację pracowników.

Odzież ochronna – kiedy należy ją stosować?

Z kolei innym rodzajem odzieży dla pracowników jest odzież ochronna. Tego typu odzież ma na celu zabezpieczanie pracowników przed różnymi zagrożeniami, z jakimi związana jest praca na danym stanowisku.

Odzież ochronna wykorzystywana jest między innymi w celu zapewnienia ochrony przed czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi w poniższych kategoriach:

  • czynniki biologiczne, na przykład związane są one z bakteriami, wirusami i grzybami
  • czynniki chemiczne, do których zaliczane są różne rodzaje chemikaliów szkodliwych dla człowieka, na przykład kwasów, zasad
  • czynniki fizyczne, na przykład niskie i wysokie temperatury, ryzyko urazów, porażenia prądem elektrycznym

Także w tym przypadku pracodawca jest zobowiązany do tego, aby przekazać pracownikom właściwie dobrane, spełniające odpowiednie normy i posiadające certyfikaty ubrania ochronne. Są one dopasowywane zależnie od tego, jakie zagrożenia pojawiają się na danym stanowisku.

Gdzie można kupić odzież ochronną i roboczą?

Obecnie tego typu ubrania kupować można w wielu miejscach, dlatego przed ich zamówieniem warto zobaczyć dostępne oferty i porównać je ze sobą.

Bardzo często wybierana jest hurtownia odzieży ochronnej oraz roboczej, ponieważ można znaleźć w niej produkty wielu marek w bardzo przystępnych cenach. Także można zdecydować się na sklepy BHP, które specjalizują się w sprzedaży produktów przeznaczonych dla utrzymania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Inna opcja to zakupienie takiej odzieży bezpośrednio u jej producenta. Wtedy można również często zamówić ją w bardzo niskiej cenie, także z dodatkowymi usługami, na przykład personalizacją z użyciem nadruków i haftów.

Warto też wspomnieć, że odzież ochronna i robocza jest też dostępna w sklepach działających w internecie. W sieci można wygodnie zapoznać się z różnymi propozycjami producentów oraz porównać je przed złożeniem zamówienia. Wybrana odzież będzie wtedy dostarczona bezpośrednio na podany adres w trakcie zamówienia.