Czym kierować się, wybierając osuszacz sprężonego powietrza?

Poradnik Data publikacji - 25 maja, 2022 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
osuszacz sprężonego powietrza

Każde przedsiębiorstwo, które na co dzień stosuje sprężone powietrze, boryka się z problemem ciągle pojawiającej się wody. Zaburza ona procesy, dlatego też konieczne jest jej regularne usuwania. Posłuży do tego osuszacz sprężonego powietrza. Jakie aspekty warto brać pod uwagę przy jego wyborze?

Z osuszaczem czy bez?

Na początek warto skupić się na tym, po co właściwie firmom profesjonalne osuszacza sprężonego powietrza? Ilość wody, jaka pojawia się w instalacji pneumatycznej, jest zmienna i zależy od wielu czynników. Niemniej jednak zawsze stanowi ona swego rodzaju zagrożenie dla pracy elementów pneumatyki. Powoduje ona uszkodzenia uszczelnień, korozję części, wypłukuje smary. Gdy woda zmiesza się z olejem, powstaje szkodliwa ciecz, nazywana kondensatem. Warto pamiętać, że woda stanowi dobre środowisko do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, dlatego też należy usuwać ją z instalacji pneumatycznej. Posłuży do tego specjalistyczny osuszacz sprężonego powietrza.

Jak wybrać odpowiedni osuszacz sprężonego powietrza?

Wybór konkretnego modelu osuszacza sprężonego powietrza zależy w dużej mierze od potrzeb przedsiębiorstwa, specyfiki pracy oraz budżetu, jakim dysponuje jednostka. Stosunkowo tanie są osuszacze powietrza absorpcyjne, jednak same koszty związane z użytkowaniem są już dosyć wysokie. Inną propozycją będzie osuszacz sprężonego powietrza ziębniczy, który jest tani w użytkowaniu, a jego cena zakupu również nie jest wysoka. Tego typu osuszacze powietrza są najpopularniejsze w polskim przemyśle. Stosownie do potrzeb, można też zdecydować się na osuszacze medyczne, zimnoregenerowane bądź gorącoregenerowane. Wybór osuszacza sprężonego powietrza dobrze jest omówić z osobą, która posiada wykształcenie techniczne i jest w stanie wydać stosowną opinię, mając na uwadze przede wszystkim zapotrzebowanie konkretnego przedsiębiorstwa, wynikające z przeprowadzanych procesów produkcyjnych.

Osuszacz od zaufanego producenta

Chcąc kupić osuszacz sprężonego powietrza, który posłuży nam przez długi czas, warto wybrać modele, pochodzące od zaufanego producenta. Na polskim rynku działa wiele firm, które dostarczają swoim klientom tego typu sprzęt. Przy wyborze konkretnego dostawcy, weźmy pod uwagę przede wszystkim opinie klientów, którzy skorzystali już z jego usług. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, które wykorzystywane są do produkcji, certyfikaty oraz gwarancje. Zainwestujmy w wysokiej klasy sprzęt, który zapewni nam ciągłość pracy i nie będzie ulegał awariom czy uszkodzeniom.