Dom

Systemy oddymiania SVS – gdzie są montowane?

Dom Data publikacji - 2 lutego, 2024 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
Systemy oddymiania SVS

Systemy oddymiania (SVS) odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa budynków podczas pożaru. Warto zastanowić się, gdzie najlepiej zamontować te systemy, aby zapewnić optymalną ochronę i ewakuację w przypadku pożaru.

Dlaczego systemy oddymiania są ważne?

Przed przejściem do lokalizacji, w których montuje się systemy oddymiania, warto zrozumieć, dlaczego są one tak istotne. Podczas pożaru dym i ciepło gromadzą się wewnątrz budynku, co utrudnia widoczność i może powodować trudności w ewakuacji. Systemy oddymiania, znane również jako systemy SVS, skutecznie odprowadzają dym i ciepło na zewnątrz budynku, poprawiając warunki dla ewakuacji i akcji ratunkowych. Działają one jako integralna część instalacji przeciwpożarowych i są niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w budynku.

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, sprawdź centralę sterującą SVS: https://awex.eu/produkty/centrala-sterujaca-svs

Lokalizacje, w których montuje się systemy oddymiania

• Drapacze chmurBudynki wysokościowe, zwane potocznie drapaczami chmur, wymagają szczególnej uwagi podczas projektowania systemów oddymiania. Ze względu na dużą liczbę mieszkańców lub pracowników oraz trudności w ewakuacji, systemy SVS są niezbędne. Montuje się je w strategicznych miejscach, aby zapewnić skuteczną ewakuację i ochronę przed dymem i ciepłem.

• BiurowceW biurowcach, w których codziennie pracuje wiele osób, systemy oddymiania są niezwykle istotne. W przypadku pożaru, umożliwiają szybką ewakuację i minimalizują ryzyko uszkodzenia budynku. Montuje się je w przestrzeniach wspólnych, takich jak korytarze i hol, oraz w klatkach schodowych.

• SzpitaleW szpitalach, gdzie przebywa wiele osób, często z ograniczeniami ruchowymi, systemy oddymiania są niezwykle ważne. Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i personelowi medycznemu w przypadku pożaru. Montuje się je w korytarzach, salach operacyjnych i innych strategicznych miejscach.

• Hale sportowe i widowiskoweW halach sportowych i widowiskowych, w których odbywają się duże wydarzenia, obecność systemów oddymiania jest niezwykle istotna. W przypadku pożaru, umożliwiają one skuteczną ewakuację wielu osób jednocześnie. Montuje się je w strategicznych punktach, zapewniając optymalne odprowadzanie dymu i ciepła.

• Centra handloweOtwarte przestrzenie centrów handlowych sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się dymu i ciepła w przypadku pożaru. Montaż systemów oddymiania w takich miejscach jest niezwykle ważny, ponieważ umożliwiają one skuteczną ewakuację i minimalizują ryzyko uszkodzenia budynków oraz zagrożenie dla życia.

Gdzie dokładnie montuje się systemy oddymiania?

Pod względem lokalizacji, systemy oddymiania są najczęściej montowane w klatkach schodowych, windach, dużych otwartych przestrzeniach oraz innych obszarach, w których może gromadzić się dym i ciepło.

Klatki schodowe – klatki schodowe są podstawową drogą ewakuacyjną podczas pożaru, dlatego montuje się tam systemy oddymiania. Dzięki nim, dym i ciepło są skutecznie odprowadzane na zewnątrz, umożliwiając bezpieczną ewakuację.

Windy – windy mogą stanowić pułapki na dym i ciepło w przypadku pożaru. Dlatego montaż systemów oddymiania w szybach windowych jest niezwykle istotny. Pozwala to na skuteczne odprowadzanie dymu na zewnątrz budynku.

Duże, otwarte przestrzenie – duże otwarte przestrzenie, takie jak hale produkcyjne czy magazyny, mogą sprzyjać szybkiemu gromadzeniu się dymu i ciepła. Montaż systemów oddymiania w takich miejscach jest niezwykle ważny, aby skutecznie odprowadzać dym i ciepło na zewnątrz.

Inne obszary – w razie potrzeby, systemy oddymiania mogą być montowane również w innych pomieszczeniach, takich jak korytarze, serwerownie czy magazyny. Decyzja o lokalizacji systemu oddymiania jest indywidualna i zależy od specyfiki danego budynku.

Materiał zewnętrzny