Montaż siatki cieniującej w 4 krokach – poradnik

Samodzielny montaż siatki cieniującej bezpośrednio na ogrodzeniu nie powinien stanowić problemu nawet dla mniej doświadczonych ogrodników.

Siatki cieniujące to produkty pełniące wiele różnych funkcji. Aby jednak mogły działać prawidłowo, konieczne jest ich odpowiednie zamontowanie. Jak zamocować siatkę cieniującą w konkretnym miejscu? Wyjaśniamy krok po kroku.

Gdzie można zamontować siatki cieniujące?

Siatka cieniująca pełni wiele funkcji. W przypadku ogrodzeń chroni ona przede wszystkim przed spojrzeniami sąsiadów i osób mijających posesję. Na uprawach roślin pozwala na ograniczenie dopływu promieni słonecznych, minimalizując ryzyko poparzenia owoców, warzyw lub kwiatów. Siatkę cieniującą montuje się więc w różnych miejscach w całym ogrodzie.

Jak zamontować siatkę cieniującą?

Siatka cieniująca musi zostać odpowiednio zamontowana. Każdego dnia oddziałują na nią bowiem różne czynniki zewnętrzne, w tym wiatr. Niewłaściwe mocowanie siatki cieniującej może wpłynąć negatywnie na jej funkcjonalność i trwałość. Jak zamontować siatkę cieniującą? Wyjaśniamy krok po kroku.

Wybierz odpowiednią siatkę cieniującą

Przed zakupem jakiegokolwiek produktu należy dokonać odpowiednich pomiarów i zastanowić się, jaka siatka sprawdzi się w naszym przypadku. Jeśli zamierzamy wykorzystać taki produkt w ogrodzie, wielkość oczek powinna być dostosowana do potrzeb konkretnego gatunku roślin. To właśnie do tego parametru zależy jak dużo światła będzie przepuszczać siatka.

Dobrym pomysłem jest dokładne zmierzenie powierzchni, jaką chce się zakryć, a następnie zamówienie produktu na wymiar. Montaż takiej siatki jest znacznie łatwiejszy, a użytkownik nie musi martwić się postrzępionymi fragmentami na brzegach – mówi specjalista z firmy Symar, zajmującej się produkcją m.in. siatek cieniujących.

Sprawdź mocowanie siatki cieniującej

Na rynku są dostępne siatki cieniujące wykończone na wiele sposobów. Zazwyczaj jednak przy brzegach znajdują się specjalne oczka montażowe w postaci niewielkich kółek. To właśnie przez nie należy przełożyć akcesoria montażowe. Przed jakimikolwiek działaniami warto jednak upewnić się, że zakupiona przez Ciebie siatka ma niezbędne kółeczka.

Wybierz łączniki

Czarna siatka cieniująca

Oferta siatek cieniujących obejmuje również rozwiązania kompletnie zaciemniające krytą przestrzeń. 

Siatki cieniujące można zamontować z wykorzystaniem różnych akcesoriów. Zdecydowanie najłatwiej zastosować klasyczne opaski zaciskowe. W niektórych miejscach użytkownikom zależy jednak na zapewnieniu estetyki całej konstrukcji, dlatego powszechnie używa się również innych łączników. Oprócz opasek można wykorzystać też:

  • drut,
  • sznurek.

Takie produkty są znacznie mniej widoczne, a po ich zdjęciu można użyćć je ponownie. Ma to znaczenie zwłaszcza przy uprawach roślin.

Zamocuj siatkę na ogrodzeniu

Montaż siatki osłonowej jest bardzo prosty. Wystarczy ułożyć ją w docelowym miejscu i przeciągnąć sznurek lub drut przez kółeczka, a także przęsła ogrodzenia. Jeśli stosujesz opaski zaciskowe, konieczne jest wykorzystanie po jednej sztuce na każde oczko. Siatka powinna być odpowiednio napięta, by nie ulegała niszczącemu działaniu wiatru.

Zakładanie siatki cieniującej jest bardzo łatwe. W tym celu nie trzeba wykorzystywać żadnych specjalnych narzędzi. Dobrym wyborem jest postawienie na model stworzony na wymiar. Wówczas zniknie konieczność samodzielnego przycinania siatki i zabezpieczania jej brzegów. Produkt wykonany na specjalne zamówienie jest odpowiednio wykończony z każdej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.