Kwietniki do domu – dla tych, którzy kochają zieleń

Zielone rośliny w domu nie tylko oczyszczają i nawilżają powietrze oraz pomagają się zrelaksować, ale także świetnie wyglądają. Coraz częściej decydujemy się na zielone aranżacje. Warto zadbać o to, aby kwiaty doniczkowe miały odpowiednią oprawę.

Kwietniki do domu – wygodnie i efektownie

Jeśli hodujesz w domu rośliny, warto zadbać o miejsce, w którym można je umieścić i wyeksponować. Dlatego do łask wracają kwietniki. Mogą być wykonane z tradycyjnych materiałów – drewna i wikliny – albo z metalu, lekkiego bambusa, a nawet wytrzymałych tworzyw. Przybierają też coraz częściej nowoczesne, geometryczne formy, czy to proste, czy bardziej efektowne i awangardowe.

Kwietniki to dodatki do domu, które potrafią pięknie dopełnić nie tylko same rośliny, ale i przestrzeń dokoła. Te zabudowane z powodzeniem zastąpią osłony na doniczki. Z kolei jeżeli miejsce na kwiaty to właściwie tylko podstawa i utrzymujące doniczkę w miejscu boki, warto wybrać współgrające z wyglądem tej konstrukcji ozdobne doniczki.

Jak wybrać kwietnik do domu

Te dodatki do wnętrz należy dobierać do potrzeb i wielkości roślin, do ich liczby oraz – o czym nie każdy pamięta – do przestrzeni dokoła. I kiedy mowa o tym ostatnim, to chodzi nie tylko o stylistykę. Bardzo ważne jest, aby np. wiszące kwietniki znajdowały się w miejscu, gdzie nie będą przeszkadzać. Nie powinny wisieć tam, gdzie przechodzimy, gdyż nie tylko możemy wtedy uszkodzić rośliny, lecz także sami się boleśnie uderzyć o doniczki. Zwłaszcza z kwiatów wymagających obfitszego podlewania lepiej nie wieszać nad sprzętem elektronicznym, kablami, delikatnym blatem lub podłogą – przelanie każdemu może się zdarzyć. Jeżeli mamy dużo przestrzeni do zagospodarowania i sporą liczbę raczej niewielkich roślin, idealna będzie piętrowa półka na kwiaty. Natomiast na efektowne, rosnące wysoko lub rozłożyste gatunki, takie jak np. monstera, zamiokulkas, fikusy, juki i draceny najodpowiedniejszy będzie kwietnik stojący, przeznaczony na jedną lub na kilka umieszczonych na różnej wysokości doniczek.

Jak dbać o kwietnik?

Kwietnik w domu, tak jak każdy inny element wyposażenia, potrzebuje regularnego czyszczenia i ścierania kurzu. Kwietniki drewniane, o ile nie są polakierowane, należy co pewien czas zaimpregnować, podobnie jak wszystkie powierzchnie z surowego drewna. Impregnować można też od trzy kwietniki z kutego metalu. Warto pamiętać o ważnej rzeczy: trzeba unikać zalewania i zawilgocenia kwietnika, aby nie doszło do rozwarstwiania się, puchnięcia, odbarwiania itp. (zależnie z jakim materiałem mamy do czynienia). Dlatego powinniśmy unikać przelewania kwiatów, a jeśli się zdarzy, że użyjemy za dużo wody i ta wyleje się poza doniczkę, od razu użyjmy chłonnego ręcznika lub szmatki z mikrofibry do jej zebrania. Zadbane kwietniki będą służyły jako dekoracja wnętrz przez długi czas.