Jak samodzielnie pomalować kuchnię?

Malowanie kuchni nie jest przesadnie skomplikowane, dlatego każdy z nas może przeprowadzić ten zabieg we własnym zakresie. Wykorzystanie odpowiedniej techniki i farb dostosowanych do danego pomieszczenia sprawi, że efekt będzie naprawdę imponujący. Na co zwrócić uwagę zabierając się za samodzielne malowanie kuchni? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Jakość farby ma ogromne znaczenie

Wiele osób odnawiając kuchnie lub łazienkę stosuje klasyczne farby akrylowe, lub w najlepszym wypadku silikonowe. Są one dość tanie i kupić można je właściwie w każdym markecie budowlanym. Warto jednak pamiętać, że oba te pomieszczenia narażone są na okresowy wzrost wilgotności. Zarówno w przypadku kąpieli, jak i długotrwałego gotowania dochodzi do gwałtownego wzrostu wilgotności, co można zobaczyć często na ścianach i sufitach.

Dodatkowo ściany w kuchni narażone są na zabrudzenia, które w przypadku zastosowania złej jakości farb mogą prowadzić do trwałego przebarwienia fragmentu ściany. Zamiast ponownego malowania można by skorzystać ze zwykłej ściereczki, gdyby podczas pierwszego malowania zastosowana została dobra farba ceramiczna do kuchni, a nie tani produkt na bazie akrylu. Farby ceramiczne mają bardzo dobrą odporność na ścieranie, chronią tynk przed wilgocią i są całkowicie zmywalne. Warto podkreślić, że nie wchłaniają brudu, dlatego czyszczenie z wykorzystaniem wilgotnej szmatki jest niezwykle proste i skuteczne.

Jak malować kuchnie wykorzystując farby ceramiczne

Farba ceramiczna do kuchni rozprowadza się po ścianie dokładnie tak samo jak każda inna farba akrylowa czy silikonowa. Malowanie jest wiec bardzo proste i nie powinno przysporzyć większych trudności nawet kompletnym amatorom. Zanim jeszcze wlejemy farbę do kuwety, należy starannie zabezpieczyć stolarkę otworową. Wszystkie drzwi i okna powinno się okleić taśmą malarską. W ten sposób unikniemy zabrudzeń i uciążliwego czyszczenia po zakończeniu remontu.

Dobra farba ceramiczna do kuchni jest dość gęsta, nie powinna więc specjalnie chlapać. Mimo wszystko warto na podłodze ułożyć folię lub tekturę. Malowanie rozpoczynamy od sufitu, w kolejnym kroku przechodzimy na ściany. Do pracy wykorzystujemy wałek, by uzyskać jak najlepszy efekt. Malowanie pędzlem pozostawia wiele smug, które niezbyt ładnie wyglądają. Odpowiednie korzystanie z wałka malarskiego umożliwia osiągnięcie bardzo dobrego efektu.

Malowanie nim wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy zamoczyć go w farbie, następne delikatnie odsączyć i przyłożyć do ściany. Ruchy muszą być pewne i niezbyt szybkie. Efekt widoczny jest gołym okiem, dlatego na bieżąco możemy go korygować. Pamiętajmy jednak, że dobra farba ceramiczna do kuchni to podstawa pozwalająca na piękny wygląd każdego pomieszczenia.