Przemyślany wybór odpowiednich rolet zewnętrznych powinien być podyktowany kilkoma aspektami. Wśród tych przesłanek królują przede wszystkim oczekiwania, jakie mają Państwo co do osłon okiennych, ale także kwestie czysto techniczne, między innymi moment montażu. Oprócz podstawowej funkcji, polegającej na osłonięciu okna przed słońcem i światem zewnętrznym, rolety mogą spełniać szereg dodatkowych funkcji, które również warto wziąć pod uwagę. Podpowiadamy, co jest ważne i co powinno stanowić priorytet.
1. Rolety zewnętrzne – różne rodzaje
2. Dlaczego warto montować rolety zewnętrzne? Główne cechy
3. Sterowanie ręczne czy automatyczne?
Kiedy wystarczającym rozwiązaniem będą rolety wewnętrzne, a kiedy warto zdecydować się na montaż tych zewnętrznych? Rolety zewnętrzne, jak wyjaśnia producent rolet RoletyAlu, wybierają przede wszystkim osoby, którym zależy na maksymalnym zaciemnieniu wnętrz oraz uzyskaniu komfortu termicznego. Takie osłony mogą spełniać jeszcze kilka dodatkowych funkcji, o których więcej wspomnimy za chwilę.
Rolety zewnętrzne – różne rodzaje
Na początku zaznaczmy, że rolety zewnętrze występują w kilku wariantach. Poniżej znajdą Państwo ich krótką charakterystykę.
- Rolety natynkowe
Rolety zewnętrzne natynkowe to rozwiązanie chętnie wybierane głównie dlatego, że można zamontować je na oknach w dowolnym momencie, również w istniejącym już budynku. Nie wymagają żadnej interwencji w strukturę ścian czy okien. Instaluje się je na elewacji i na ramach okiennych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że skrzynka roletowa pozostanie widoczna. Wobec tego, aby zwiększyć estetykę, producenci wykonują ten element w różnych kształtach, które łatwiej dopasować do stylu domu.
- Rolety podtynkowe
Rolety podtynkowe to rolety okienne zewnętrzne, które instaluje się przede wszystkim w budynkach dopiero powstających, na etapie ich wznoszenia. Można jednak, odpowiednio modyfikując nadproże, wykorzystać je także w już wybudowanym domu. Tego rodzaju osłony zewnętrzne stanowią dodatkowe zabezpieczenie okien. Sprawdzą się jako rolety antywłamaniowe, zapewniają doskonałą izolację termiczną i ochronę przed światem zewnętrznym. Można także zastosować przy nich integralną moskitierę.
- Rolety nadstawne
Taka roleta okienna zewnętrzna może zostać założona tylko podczas budowy lub w czasie wymiany stolarki okiennej. Wynika to z faktu, że skrzynkę umieszcza się bezpośrednio na ramie okna lub drzwi balkonowych, przykręcając prowadnicę i dopiero wówczas montując cały system we wnęce okiennej. To bardzo estetyczne rozwiązanie, z którym idealnie współgrają nowoczesne rolety zewnętrzne, gdyż skrzynka pozostaje niewidoczna, a roleta wydaje się być częścią okna.
- Rolety nadprożowe
Rolety nadprożowe stanowią integralną część systemu okiennego i wykazują wysoką stabilność. Poleca się je przede wszystkim do domów energooszczędnych i pasywnych.
Dlaczego warto montować rolety zewnętrzne? Główne cechy
Jak wynika już z powyższej charakterystyki, montaż rolet niesie ze sobą wiele korzyści. Tą podstawową jest oczywiście możliwość swobodnego regulowania dopływu światła. Zastosowanie odpowiedniego wariantu pozwala dodatkowo wspierać system antywłamaniowy domu czy poprawiać komfort termiczny panujący w pomieszczeniach. Dodatkowo rolety zewnętrzne zabezpieczają również przed nadmiernym hałasem.
Sterowanie ręczne czy automatyczne?
Ręczna obsługa rolet zewnętrznych to rozwiązanie tańsze, ale jednak mniej wygodne. Warto rozważyć zatem napęd elektryczny sterowany włącznikiem lub pilotem, dzięki któremu komfort korzystania z osłon okiennych będzie zdecydowanie wyższy.
Materiał zewnętrzny