Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Gdzie umieścić pompę ciepła i jak ją zamocować?

Dom Data publikacji - 18 grudnia, 2022 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
Gdzie umieścić pompę ciepła


Pompa ciepła to rozwiązanie, które zdecydowanie zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników, głównie ze względu na swoje ekologiczne i ekonomiczne walory. Czy można ją zainstalować w dowolnym pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku? Jak to zrobić?

Czy pompa ciepła musi stać w domu?

Przepisy nie uściślają dokładnie, gdzie musi stanąć pompa ciepła. W budynkach o bardzo małym metrażu, w których liczy się każdy metr kwadratowy, inwestorzy często decydują się na postawienie pompy ciepła na zewnątrz, „przytulając”ją do ściany budynku. Może to jednak nieco szpecić elewację. Poza tym, pompa ciepła stojąca na zewnątrz może nieco utrudniać pracę instalatorom i serwisantom, gdyby przyszło ją naprawiać lub montować w złych warunkach pogodowych. Jak każde urządzenie tego rodzaju, nie powinna też być narażona na działanie czynników atmosferycznych, szczególnie na zaleganie śniegu, dlatego lepszym wyborem będzie zamontowanie jej w budynku.

Jakie pomieszczenie wybrać pod pompę ciepła?

W niektórych projektach architektonicznych dla budynków z pompą ciepła uwzględnia się niewielkie wentylowane pomieszczenie specjalnie do chowania niezbyt estetycznych urządzeń grzewczych, czyli kotłownię. Co zrobić jednak, jeśli planuje się wyianę pieca na pompę ciepła w domu, w którym nie ma takiego pomieszczenia? Można spróbować umieścić ją na przykład w garażu przylegającym do domu, w piwnicy, na strychu lub w pralni. Niektórzy decydują się także na umieszczenie pompy ciepła na przykład na korytarzu, w którym jej hałas podczas pracy nie będzie przeszkadzał domownikom. Taką pompę można ładnie zabudować na przykład karton-gipsem z drzwiczkami, dzięki czemu nie będzie się rzucała w oczy.

Jak umocować pompę ciepła na ścianie lub podłodze?

Najlepiej, aby pompa ciepła dla jak najsprawniejszego funkcjonowania, a także łatwiejszej instalacji i serwisowania nie stała bezpośrednio na podłożu. Dobrze sprawdzi się specjalna podstawa pod pompę ciepła lub klimatyzator. To specjalny metalowy stojak o dużym udźwigu, który bardzo łatwo można postawić na podłodze i zamocować na nim sprzęt. Jeśli planujesz podwieszenie pompy ciepła na ścianie, wykorzystaj specjalne podpory do montażu ściennego. Wysokiej jakości podstawy z Pekabet posiadają tak zwany wibroizolator, czyli specjalną nakładkę, która tłumi drgania pompy lub klimatyzatora, i nie powoduje ich przenoszenia się na ściany i podłogi budynku, tym samym zapewniając komfort akustyczny domownikom. Znajdź tylko odpowiednie, ustronne miejsce, w którym uda się zmieścić pompę o tych gabarytach, a następnie dopasuj do niej właściwą podporę!

jak sprawdzić czy budynek jest zabytkiem

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?