Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak prawidłowo prowadzić dziennik budowy?

Budownictwo Data publikacji - 22 lipca, 2019 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
dziennik budowy

Budowa domu to bardzo skomplikowany i pracochłonny proces. Owszem, raz postawiony budynek będzie służył przez wiele dziesiątek lat, ale najpierw trzeba poświęcić kilkanaście miesięcy na zaplanowanie i przeprowadzenie budowy. Na szczęście na rynku jest wiele projektantów i budowlańców, którzy nam pomogą.

Działka – podstawa domu

Oczywiście zanim zaczniemy jakąkolwiek budowę, należy znaleźć i kupić odpowiednią działkę budowlaną. Mówi się, że poszukiwania najlepiej prowadzić wczesną wiosną, w czasie roztopów. W ten sposób łatwo stwierdzić, czy na danej działce zalega woda, w dalszym etapie użytkowania jest to bardzo ważne. Często okazuje się, że tanie działki po większym opadzie deszczu zamieniają się w małe bajoro. W przyszłości może to generować kolejne koszty.

Miasto czy wieś?

Mieszkając w większym mieście, poszukiwania gruntów zazwyczaj zawężamy do przedmieść i okolicznych wsi. Działki w granicach miasta są trudno dostępne i bardzo drogie. Z drugiej strony, dojazdy do miasta potrafią być czasochłonne i męczące. Raczej ich nie unikniemy, nasze dzieci będą musiały dojechać chociażby do szkoły, a my do pracy. Lepszą sytuację mają osoby bez małych dzieci i z pracą zdalną, chociaż tu też pojawiają się potrzeby typu zrobienie większych zakupów. Najczęściej okazuje się, że typowa rodzina potrzebuje aż dwóch samochodów do sprawnej komunikacji.

Projekt – gotowy czy pod zamówienie?

Po zakupie działki nadchodzi pora na zaprojektowanie naszego wymarzonego domu. W tym celu należy się udać do projektanta ze specjalnymi uprawnieniami w zawodzie architekta. Okazuje się bowiem, że projekt budynku to nie tylko prosty rysunek z rozkładem pomieszczeń. To też szereg skomplikowanych obliczeń i wytycznych dla budowlańców, chociażby dotyczących doboru odpowiednich materiałów budowlanych. Stąd tak ważny jest wybór specjalisty, któremu będziemy mogli w pełni zaufać.

Mury do góry – czyli proces budowy

Gdy mamy już odpowiedni projekt i przygotowaliśmy całość niezbędnej dokumentacji (na przykład pozwolenie na budowę czy dziennik budowy), pora na znalezienie ekipy budowlanej i rozpoczęcie robót. Najlepsze firmy mają dość długie terminy oczekiwania na realizację zamówień. Może być to nawet rok do przodu, stąd warto odpowiednio wcześniej zrobić rozeznanie na rynku i wybrać odpowiednią firmę. Lepiej odczekać kilka miesięcy na sprawdzonego fachowca, niż brać „kota w worku” dostępnego od zaraz. Rzadko trafimy na ekipę, która przeprowadzi cały zakres robót (zarówno budowlanych, jak i wykończeniowych). Raczej będziemy mieli do czynienia z kilkoma firmami, z której każda będzie się specjalizować w danej dziedzinie.

Ostatnia prosta

Jeśli cały proces budowy zostanie przeprowadzony sprawnie, to po kilku lub kilkunastu miesiącach będziemy mogli cieszyć się nowym ukończonym budynkiem. Wcześniej trzeba jednak załatwić jeszcze kilka spraw związanych z ukończeniem inwestycji. Wypełniony dziennik budowy należy dostarczyć do odpowiedniego urzędu, który powinien wydać nam pozwolenie na użytkowanie obiektu. Czasami decyzja urzędu może zostać poprzedzona kontrolą.

jak sprawdzić czy budynek jest zabytkiem

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?