Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Co sprawdzić przed zakupem nowego miernika temperatury?

Budownictwo Data publikacji - 21 lipca, 2021 Autor - Redakcja PrawoBudowlane

W procesach przemysłowych, a także w celu szybkiego pomiaru temperatury określonego materiału czy cieczy, w miejsce tradycyjnych termometrów stosuje się specjalistyczne czujniki o znacznie szerszym zakresie odczytów wartości temperatury. Do szybkiego analizowania wykonywanych pomiarów stosuje się współpracujące z czujnikami elektroniczne mierniki temperatury. Są to zarówno urządzenia mobilne, przydatne m.in. w gospodarstwach rolnych, jak i urządzenia stacjonarne, zwykle stosowane w przemyśle.

Podstawowe właściwości miernika

Szukając sprzętu gwarantującego poprawność dokonywanych odczytów, należy wybierać urządzenia z dużym wzmocnieniem sygnału na stopniu wejściowym. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zakłóceń na linii czujnik – miernik temperatury, a tym samym unikniemy błędów podczas wykonywania pomiarów i nie będziemy musieli takich pomiarów zbyt często powtarzać. Profesjonalne mierniki temperatury powinny również gwarantować linearyzację charakterystyki czujnika, a w przypadku czujników termorezystancyjnych zapewniać kompensację rezystencji doprowadzeń. W przypadku mierników łączących się z czujnikami termoelektrycznymi należy wybierać modele zapewniające kompensację rezystencji zimnych końców. Do prostych pomiarów zupełnie wystarczające będą urządzenia współpracujące z konkretnym rodzajem czujnika, pracujące w określonym zakresie temperatur. Profesjonaliści częściej sięgają po urządzenia programowalne, do których można podłączać różne rodzaje czujników.

Miernik bateryjny czy tablicowy?

W procesach przemysłowych, jako element linii produkcyjnej, a także w różnego rodzaju urządzeniach grzewczych, zwykle stosuje się tablicowe mierniki temperatury. To rozwiązanie praktyczne i wygodne, zwłaszcza że takie urządzenie może być zainstalowane w większej tablicy rozdzielczej. W laboratoriach, a także w gospodarstwach rolniczych, gdzie m.in. zachodzi konieczność monitorowania temperatury przechowywania niektórych płodów rolnych, zwykle stosuje się urządzenie mobilne, zasilane bateriami. Uniwersalny miernik temperatury to sprzęt prosty w obsłudze, zwykle współpracujący z określonym rodzajem czujnika, z funkcją pamięci i uśredniania wyników dokonywanych pomiarów temperatury.

Szukając nowego urządzenia współpracującego z określonym rodzajem czujnika temperatury, szczególną uwagę należy zwrócić na jego podstawowe parametry techniczne. Jeśli miernik temperatury zapewnia duże wzmocnienie sygnału wejściowego, wówczas ryzyko błędów podczas pomiarów jest znacznie mniejsze, a tym samym jest to sprzęt znacznie wygodniejszy w codziennym użytkowaniu.

jak sprawdzić czy budynek jest zabytkiem

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?