Płytki heksagonalne – trend, który na dobre zagościł w naszych wnętrzach

Użycie płytek heksagonalnych to jeden z ciekawszych sposobów na aranżację przestrzeni. W ich przypadku hasło „ogranicza nas tylko wyobraźnia” wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

Heksagony, czyli płytki w kształcie plastra miodu 

Na początek wyjaśnienie dotyczące tego, jak wyglądają płytki heksagonalne i skąd wzięło się to określenie. Słowo „heksagon” pochodzi z greki i oznacza figurę geometryczną mającą sześć kątów i sześć boków. Inaczej więc jest to sześciokąt lub sześciobok. O przedmiotach prezentujących się w ten sposób mówi się też czasem, że wyglądają jak plaster miodu – to z kolei skojarzenie związane faktycznym kształtem, w jaki układa się miód wytwarzany przez pszczoły w ulach.
 Podsumowując: płytki heksagonalne to płytki sześciokątne. Pojawiły się one kilka lat temu jako silny trend w aranżacji przestrzeni i wszystko wskazuje na to, że zadomowiły się na dobre i w ofercie producentów, i w naszych wnętrzach.

Jakie rodzaje heksagonów można nabyć w sklepach? 

Heksagony najczęściej występują w formie pojedynczych płytek. Oczywiście ich poszczególne modele różnią się między sobą kolorem, fakturą, wielkością czy rodzajem materiału, z którego są wykonane. Innym rodzajem płytek heksagonalnych są płytki, na których heksagony pojawiają się jako wzór. Są wtedy bardzo małe, o bokach rzędu dwóch-trzech centymetrów. Jak w praktyce wyglądają jedne i drugie płytki? Ciekawe ich przykłady można znaleźć np. tu: https://www.banyo.pl/pl/menu/plytki-heksagonalne-1171.html.
 
 Innym sposobem na uzyskanie heksagonów na ścianie może być użycie płytek w kształcie rombów. Trzy romby ułożone obok siebie w odpowiedni sposób dają kształt sześciokąta. Ten wariant pozwala na uzyskanie efektu głębi na ścianie. To doskonały sposób na optyczne powiększenie przestrzeni.
 Jeszcze inną propozycją są płytki heksagonalne mające kształt spłaszczonego sześciokąta. To kolejne urozmaicenie, które można wykorzystać do kreatywnej aranżacji przestrzeni.

Pomysły na aranżacje sześciokątnych płytek 

Płytki w kształcie sześciokąta początkowo pojawiały się głównie na ścianach. Dziś bez problemu można nabyć takie, które są przeznaczone do położenia na podłogę. Co więcej, również płytki zewnętrzne coraz częściej mają formę heksagonów.
 Bardzo duża różnorodności panuje również jeśli chodzi o rodzaj przestrzeni, w których można wykorzystać płytki w kształcie plastrów miodu. Łazienka i kuchnia to już w zasadzie standard (zwłaszcza jeśli chodzi o ściany między blatem a meblami w kuchni oraz ściany przy umywalce, wannie lub prysznicu w łazience). Warto jednak przejrzeć dostępne w Internecie inspiracje, by przekonać się, jak efektownie płytki te mogą prezentować się w salonie czy przedpokoju. Świetnie też sprawdzą się w roli mocnych akcentów dzielących przestrzeń na różne strefy. A to zaledwie kilka przykładów z całej palety zastosowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.