Prawo Budowlane

Normy prawne, orzecznictwo, wzory dokumentów

Nowelizacja Prawa Budowlanego (I)

podpisNowelizacja Prawa Budowlanego już w Sejmie RP
Prawo Budowlane nie jest może najczęściej zmienianym aktem prawnym (ciężko dorównać ilości wniosków i uchwalonych zmian do takich ustaw jak ustawa o VAT czy też Kodeks Postępowania Cywilnego), ale jednak co pewien czas zmiany dotykają również jego. Kilka ostatnich lat nie przyniosło rewolucyjnych zmian, ale po szumnych zapowiedziach Ministerstwa Infrastruktury, ma się to zmienić. Obecnie po dość długich konsultacjach społecznych projekt nowelizacji Prawa Budowlanego trafił wreszcie do Sejmu RP i może być dalej procedowany.

Postępy prac legislacyjnych
Bieżące postępy można śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji

http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/206332

natomiast wersja skierowana pod obrady Sejmu do pobrania TUTAJ ze strony RCL.

Procedowanie zmiany są częścią obietnic wyborczych upraszczania procedur administracyjnych, jak również wynikiem dążenia do poprawiania miejsca Polski w rankingach (skoro tylko domy jednorodzinne i hale magazynowe są brane pod uwagę, to główna uwaga legislatorów skupiła się na tych elementach). Patrząc na część proponowanych zapisów legislatorzy chcą zerwać z kilkoma ugruntowanymi spojrzeniami sądownictwa na wątpliwości, które już większość praktyków uznała za gorzej lepiej rozwiązane, ale ustabilizowane w orzecznictwie, co też miało swoją wartość.

Co się zmieni w ramach nowelizacji
Najbliższym czasie postaram się wskazać kilka co bardziej istotnych punktów, jakie są nam szykowane. A tymczasem zapraszam do lektury projektu, który po uczestnictwie w fazie konsultacji, uważam, że będzie ogłoszony wielkim sukcesem bliżej wyborów parlamentarnych, ale na tyle ich blisko, aby gro wyborców nie zorientowało się, że rzekome ułatwienia w budowie domów będą dotyczyć jedynie bardzo wąskiej grupy inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anna Dybka © 2012-2014

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.