Inwestycje mieszkaniowe w Krakowie

Z roku na rok przybywa kolejnych inwestycji mieszkaniowych. Zainteresowanie nieruchomościami z rynku pierwotnego jest ogromne, a spora część inwestorów widzi w tym drogę do pomnażania zysków.

Inwestycja w mieszkanie, czyli jak uciec przed inflacją

Podstawowa lekcja ekonomii, z którą wszyscy mieliśmy do czynienia, a o której często zapominamy, brzmi: pieniądz nie ma stałej wartości. Optymalne zarządzanie środkami, ukierunkowane na zysk zawiera się w prostej formule: kupuj, gdy pieniądz ma największą siłę nabywczą. Jak te proste zależności przekładają się na rynek mieszkaniowy w Krakowie i w całej Polsce? Czy deweloperzy Kraków dostarczają produktów, które mogą stanowić lokatę kapitału? Przyjrzyjmy się temu, co może przemawiać za zakupem mieszkania jako formą inwestycji. Ceny mieszkań za metr kwadratowy są uzależnione od wielu czynników. W związku z tym kluczowe będzie rozpoznanie, czy czynniki te będą sprzyjać wzrostowi ceny nieruchomości, czy może wręcz przeciwnie. Na pierwszym miejscu jest lokalizacja. Jeżeli przyjmiemy, że stare centralne dzielnice Krakowa mają ograniczoną pojemność na inwestycje deweloperskie, można założyć, że w pewnym momencie liczba mieszkań stanie się ograniczona. Im mniej mieszkań do dyspozycji, tym większa cena. Oczywiście za mieszkanie w centrum wielkiego miasta przyjdzie zapłacić stosowną cenę, ale stopa zwrotu może okazać się interesująca.

Miejsce, czyli perspektywy na rozwój

Dzielnice miast, które się rozwijają albo dopiero czeka je rozwój z prawdziwego zdarzenia, mogą być interesującym obszarem dla inwestorów – zarówno tych początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych. Jeżeli zdamy sobie sprawę, że odległość od linii tramwajowej ma wpływ na cenę mieszkań, możemy sprawdzić dzielnice, w których nowe linie mają powstać i nabyć nieruchomość, której wartość w nadchodzących latach ma szansę wzrosnąć. Mieszkania z rynku wtórnego także mogą okazać się ciekawą alternatywną. Jak pokazuje historia dzielnic takich jak Kazimierz w Krakowie czy Praga w Warszawie, w ciągu zaledwie kilkunastu lat miejsce może całkowicie zmienić swój charakter, a to wpływa drastycznie na ceny nieruchomości. Powiedzmy jeszcze o kilku czynnikach dotyczących samego mieszkania – przede wszystkim jego rozmiarze. Trzeba spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak rozwiną się trendy w nadchodzących latach. Czy bardziej potrzebne będą duże, przestronne, wielopokojowe mieszkania, czy może kawalerki albo mieszkania z pokojem i sypialnią? Od tego może zależeć kwota, za jaką będziemy w stanie wynająć mieszkanie, aby czerpać z niego zysk. Istotnym wariantem jest także styl architektoniczny. Za przykład mogą posłużyć postmodernistyczne budynki powstałe w latach 90. Wówczas były powiewem świeżości i otwarcia na świat. Dzisiaj mogą odstraszać ewentualnych nabywców. Na szczęście deweloperzy Kraków stawiają na funkcjonalny i estetyczny design, co daje nadzieję, że nie zestarzeją się wizualnie w szybkim tempie.

Deweloperzy Kraków a koszty budowy mieszkań

Waluta nie ma swojej stałej wartości, podobnie jak ceny usług i materiałów niezbędnych do realizacji wielkich przedsięwzięć. Rozważając inwestycję w nieruchomości, warto zastanowić się, jak może wyglądać rynek za kilka lat. Czy deweloperzy Kraków będą w stanie dostarczać mieszkań w cenie takiej jak dzisiaj? Cena ta może wzrosnąć, co pokazuje doświadczenie krajów zachodnich. Warto trzymać rękę na pulsie i nie przegapić nadarzających się możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.