Gdzie złożyć wniosek o przyłącze gazowe?

Chcesz ogrzewać dom gazem? To na pewno dobry wybór, gdyż paliwo to ma wiele zalet! Co więcej, nie trzeba się też bać procedury samego przyłączenia do sieci gazowej. Pierwszym jej etapem jest złożenie odpowiedniego wniosku – gdzie go złożyć i co powinien zwierać? Podpowiadamy!

Wniosek o przyłączenie do sieci gazowej – co to jest?

Mówiąc o korzystaniu z gazu ziemnego, zacząć trzeba od pewnej ważnej kwestii. Mianowicie obecnie w Polsce rozdzielone są funkcje sprzedawcy i fizycznego dostawcy paliwa gazowego. Oczywiście może je pełnić jeden i ten sam podmiot, jednak z zasady sprzedawcę możemy zmienić, a dostawcy – nie. Jest to zresztą logiczne, gdyż ten drugi, czyli inaczej operator sieci dystrybucyjnej (OSD) po prostu zarządza fizyczną infrastrukturą przesyłową na danym terenie. W praktyce oznacza to, że to on jest odpowiedzialny za ciągłość dostaw, jakość paliwa, naprawy oraz właśnie przyłączanie nowych działek do sieci. Oczywiście ostatnia z wymienionych czynności wykonywana jest w zasadzie tylko na wniosek osoby zainteresowanej. Stąd też konieczność złożenia odpowiedniego wniosku o wykonanie przyłącza gazowego. Należy w tym miejscu też podkreślić, że niestety nie zawsze pismo takie zostanie rozpatrzone pozytywnie. W niektórych lokalizacjach dociągnięcie sieci gazowej może być po prostu niemożliwe do wykonania. Czasem też wybudowanie go może się wiązać z dużo wyższymi kosztami, co także ogranicza celowość inwestycji.

Gdzie złożyć wniosek o przyłącze gazowe?

Wniosek o wykonanie przyłącza gazowego jest więc w zasadzie prośbą o sprawdzenie możliwości budowy instalacji, na podstawie której można podpisać samą umowę realizacji. Co oczywiste, należy go złożyć do odpowiedniego podmiotu – czyli lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej. Obecnie przedsiębiorstw takich jest kilka, dlatego też zawsze trzeba wcześniej zorientować się w tym temacie. Co ważne, obok państwowych podmiotów usługi takie świadczą także szybko rozwijające się firmy prywatne – takie jak np. EWE, które często oferują świetne warunki.

Jak wypełnić wniosek o przyłącze gazowe?

Samo wypełnienie wniosku o przyłącze gazu z reguły jest banalnie proste. Obejmuje ono podanie danych osobowych oraz miejsca, gdzie gaz ma być dociągnięty. Trzeba przy tym jedynie pamiętać, że wnioskodawcą z zasady musi być właściciel nieruchomości lub też wszyscy współwłaściciele. Jeśli przyłącze ma przebiegać przez inną działkę, konieczne jest też uzyskanie zgody jej posiadacza. Nieco więcej trudności może wymagać przygotowanie niezbędnych załączników. Najważniejszym z nich jest mapa sytuacyjna z zaznaczoną działką i usytuowaniem obiektu, do którego ma być dociągnięty gaz oraz sąsiednich budynków. Jest ona niezbędna, a jej wykonanie najlepiej zlecić specjaliście.

Wniosek o przyłącze gazowe – wzór

Ważną kwestią związaną ze złożeniem wniosku o przyłączenie do sieci gazowej jest sporządzenie go na odpowiednim formularzu. Na szczęście jednak obecnie większość dobrych firm umożliwia składanie tego dokumentu w formie cyfrowej – poprzez swoją stronę internetową. Z całą pewnością przyspiesza to cały proces i ogranicza konieczność odwiedzania siedziby operatora sieci.

Gdzie więc złożyć wniosek o przyłącze gazowe? Oczywiście do lokalnego operatora sieci gazowej! W tym miejscu warto też podkreślić, by nigdy nie czekać z tym krokiem zbyt długo, gdyż realizacja takiej inwestycji może trwać nawet pół roku. Na pewno jednak warto, gdyż cena za gaz ziemny i zalety tego paliwa są na pewno bardzo zachęcające!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.